Strona internetowa www.parafia-td.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. OK, akceptuję
  • kościół parafialny Kościół Parafialny w Tarnawie Dolnej
  • kościół parafialny Kościół Parafialny w Tarnawie Dolnej
  • grota przy kościele Grota
  • skała Jana Pawła II Skała Jana Pawła II
  • cmentarz parafialny Cmentarz

Freski

Karol Wojtyła jako ówczesny biskup, podczas Gorzkich Żalów 22 lutego 1959 roku poświęcił freski i witraże w naszym kościele parafialnym. Autorem fresków jest tarnogórzanin - Józef Machwitz (1900-1973).

Nasz kościół parafialny został zbudowany w latach 1878-1882. Po zniszczeniach z okresu okupacji hitlerowskiej był restaurowany w latach 50-tych, a w roku 1958 Józef Machwitz wykonał we wnętrzu polichromie ścienne.

Na ścianach nawy wypisane są po każdej stronie cytaty z Ewangelii, a nad nimi odpowiadające im przedstawienia, podzielone elementami architektonicznymi na trzy części.Figuralne kompozycje ukazujące wydarzenia Wielkiego Tygodnia ułożone są w dwa pasy na ścianach nawy głównej - z przedstawieniami wydarzeń z Niedzieli Palmowej po prawej i Wielkiego Piątku po lewej stronie. Dopełnieniem tego cyklu jest przedstawienie Chrystusa Zmartwychwstałego na sklepieniu prezbiterium.

Po prawej stronie są cytaty i sceny z Ewangelii według św. Mateusza: [Mt. 21.08] A WIELKA RZESZA SŁAŁA SZATY SWOJE NA DRODZE, A DRUDZY OBCINALI GAŁĄZKI Z DRZEW I RZUCALI [Mt.21.09] NA DROGĘ WOŁAJĄC: HOSANNA SYNOWI DAWIDOWEMU. W środku widzimy więc Mesjasza na osiołku, towarzyszących mu apostołów i dziewczynkę rozsypującą kwiaty. W bocznych częściach przedstawiono kolejnych apostołów, witających go mieszkańców z gałązkami palmowym – i chłopca – który zgodnie ze słowami Ewangelii ściele szaty przed jadącym na osiołku Jezusem.

Po lewej stronie znajdują się cytaty z Ewangelii według św. Jana: [J.19.15] A ONI ZAWOŁALI: PRECZ, PRECZ, Z NIM! [J.19.16] UKRZYŻUJ GO! WTEDY ZABRALI JEZUSA I WYPROWADZILI NA KALWARIĘ. Postać Jezusa umieszczona jest w centralnej części, ale pośród oprawców i strażników. Z boku widzimy: apostołów i Marię z jednej, a Żydów i rzymskich żołnierzy z drugiej strony.

Na sklepieniu prezbiterium znajduje się Chrystus Król odziany w białe szaty, z rozłożonymi ramionami - ukazuje rany na dłoniach, dowód zmartwychwstania. Po bokach klęczą w adoracji: Najświętsza Maria Panna i Święty Józef trzymający lilię. Ciekawostką jest rzadko spotykane przedstawienie Chrystusa Zmartwychwstałego w koronie.

Ponadto na bocznych ścianach prezbiterium malarz umieścił Wielkich Doktorów Kościoła: Hieronima, Grzegorza Wielkiego, Ambrożego i Augustyna, oraz dwie postacie aniołów, a nieco wyżej - tarcze z symbolami ewangelistów: anioła, lwa, byka i orła.

 

Autor: Marek Wojcik

Publikacja za zgodą portalu montes.pl

2024  kościół Tarnawa Dolna - designed by Leszek Sitarz